• 065/3420-058, 060/3420-058, 011/3420-058

     

  • SRČANI CRV: Bolest koja tiho ubija pse i mačke

  • Srčani crv (Heartworm disease) ili dirofilarioza je ozbiljno i potencijalno smrtonosno oboljenje pasa i mačaka uzrokovano valjkastom glistom Dirofilaria immitis. Bolest prenose komarci koji su bili karakteristični za mediteranske zemlje, posebno Italiju i Grčku. Poslednje 2 decenije oni se šire put severa pa je bolest regisrovana i u zemljama gde ranije nije bila prisutna, uključujući i našu zemlju. Dakle, srčani crv nije egzotična bolest već bolest jako rasprostranjena u našoj zemlji!

    Ženke parazita u krvotok oslobađaju larvice nevidljive golim okom-mikrofilarije. Komarac koji sisa krv, uneće zajedno sa krvnim obrokom i ove larvice koje za 2 nedelje razvoja u komarcu mogu zaraziti novog domaćina (psa ili mačku) kojeg ubodu. U novom domaćinu mikrofilarije nastavljaju svoj rast i razvoj dok putuju ka plućima i srcu. One u potpunosti sazrevaju u odrasle oblike za 6-7 meseci. Odrasli crvimogu dostići dužinu do 30 cm.

    Važno je zapamtiti da se ova bolest ne može preneti nikako drugačije osim ubodom zaraženog komarca! (hranom, vodom, ujedomm zaražene životinje i slično).

    Oboljenje može godinama proticati bez ikakvih simptoma, što ovu bolest čini još opasnijom. Često se dešava da kada simptomi bolesti budu uočljivi, bolest bude jako uznapredovala, kada je lečenje neizvesno ili nemoguće.

    Kod pasa prisustvo parazita u srcu i velikim plućnim krvnim sudovima dovodi vremenom do slabosti desnog srca. Pas se u početku zamara i pri normalnim fizičkim aktivnostima, otežano diše i počinje da kašlje. Moguć je i povremeni gubitak svesti. Simptomi umnogome podsećaju na one koji se sreću kod srčanih bolesnika. Uočljivi su i znakovi anemije, pas je neraspoložen, nema apetit i gubi na težini. Može doći do povećanja jetre i nakupljanja tečnosti u trbušnoj duplji.

    Bolest je hroničnog toka, brzina njenog razvoja zavisi od broja parazita, uzrasta i veličine ljubimca. Javlja se sa najmanje šest meseci starosti (ako je pas zaražen još u materici), a opasnija je kod manjih pasa, jer imaju manje srce i krvne sudove te je za razvoj bolesti potreban i manji broj parazita

    Kod mačaka infektivna larva preživljava ali se samo mali broj razvija u odrasle jedinke, jer mačke nisu tako “dobri domaćini”. Uglavnom su promene na srcu minimalne jer kod mačaka odrasli oblici parazita obično parazitiraju u plućnoj arteriji, gde mogu zapušiti neki od njenih ogranaka, što dovodi do plućne tromboembolije koja može završiti smrću.

    Kako da zaštitite svog ljubimca?!

    U praksi je nemoguće apsolutno sprečiti izliženost ljubimca komarcima! Primenom repelenata (spot-on preparata kao što je Advantix ili ogrlica koje imaju repelentno delovanje protiv komaraca (odbijaju komarce) zapravo samo smanjujete rizik, ali ne isključujete mogućnost prenosa ove bolesti!

    U slučaju da psa ubode inficirani komarac, neophodno je onemogućiti razvoj larvice u odraslog crva.

    Proizvodi za prevenciju primenjuju se jednom mesečno ! (Milprazon, milbemax,prazimec, Advocate…), u dogovoru sa veterinarom. Prevetiva se sprovodi od aprila do novembra. Pre početka prevencije, neophodno je uraditi test na srčanog crva da bismo proverili da li je pas već zaražen.

    Terapija je dugotrajna i komplikovana, i zavisi od stadijuma bolesti.

    https://youtu.be/FKKU0CzDWWw